Jak się pozbyć plam i zacieków?

Samodzielne malowanie pomieszczeń w domu to dla wielu osób wyzwanie, szczególnie gdy w grę wchodzi walka z tłustymi plamami na ścianach, zawilgoceniami i pleśnią. Tym bardziej, że nie jest ona wcale łatwa, wymaga cierpliwości i dobrze dobranych produktów malarskich.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez jednego z producentów farb, aż 30% ankietowanych zabiera się za malowanie rzadziej niż co 5 lat. Przy takiej częstotliwości odświeżania powłok malarskich problem z plamami i zaciekami z pewnością nie jest im obcy. Najczęściej radzić sobie trzeba z ciemnymi plamami powstałymi przez osadzanie się na ścianach nikotyny i sadzy. A także ze skutkami niesprawnej wentylacji i zawilgocenia pomieszczeń. Kłopotem są również zacieki powstałe na skutek różnych awarii - przecieków lub zalania, które w domach zdarzają się na poddaszach w okolicach okien połaciowych. Często są też skutkiem mniejszych i większych problemów z instalacją wodociągową.

Farby na plamy

Istnieją specjalne emulsje na plamy i zacieki, jednak warto pamiętać, że nie są one magicznym środkiem na wszelkie problemy z powłokami malarskimi. Preparaty tego typu wnikają głęboko w podłoże i tworzą elastyczną powłokę izolującą zabrudzenia. Zwykle takie farby dodatkowo wzmacniają podłoże oraz, dzięki zawartości środków biobójczych, zabezpieczają przed grzybami i pleśnią. Takimi preparatami można pokrywać beton, tynki gipsowe lub cementowo-wapienne, płyty gipsowo-kartonowe, a także farby klejowe, tapety i drewno. Mają dobre właściwości kryjące i tworzą matową powłokę, którą łatwo zamalować dowolną farbą emulsyjną. Bo farb na plamy i zacieki zwykle nie stosuje się samodzielnie.

Przygotowanie podłoża

Poplamioną ścianę warto pokrywać nowymi farbami tylko wtedy, gdy mamy pewność, że powierzchnia się do tego nadaje. Gdy mamy problem ze starą powłoką, która odpada lub łuszczy się, trzeba ją całkowicie usunąć. Powłoki emulsyjne usuwamy przy użyciu szorstkiej gąbki i ciepłej wody z dodatkiem detergentu (np. płynu do mycia naczyń). W sytuacji, gdy nie ma potrzeby pozbywania się starej farby, plamy warto zmyć szczotką ryżową, którą maczamy w gorącej wodzie.

Jeśli ściany są nie tylko ubrudzone, ale i uszkodzone mechanicznie, ubytki należy uzupełnić i wyrównać masą szpachlową. Zaleca się wygładzenie wszelkich zgrubień i „szorstkości” drobnym papierem ściernym, odkurzenie i zagruntowanie.

Zawilgocenia i grzyb

Tylko niewielkie zacieki udaje się ukryć pod nową warstwą zwykłej farby. Na pewno nie należy jej używać, gdy plamy są duże - zwykle nie udaje się na nich uzyskać jednolitej powłoki, bo zabrudzenia „wychodzą” nawet gdy nałożymy wiele warstw emulsji (co zresztą może grozić odspojeniem się powłoki wraz z tynkiem). Gdy zacieki na ścianach są siedliskiem grzyba, powyższe działanie będzie oczywiście nieskuteczne nawet, jeśli zamiast klasycznej emulsji użyjemy specjalnego preparatu na zacieki i plamy.

Wszelkie przebarwienia i wykwity wskazujące na obecność grzyba domowego należy sprawdzić. Jeśli są to tylko plamy powierzchniowe wystarczy przed malowaniem zastosować preparat grzybobójczy. Jeżeli jednak zmiany są głębokie, należy ustalić i usunąć przyczynę zawilgocenia i zagrzybienia, inaczej problem będzie powracał. Dopiero po jego wyeliminowaniu, do malowania warto zastosować farby na plamy i zacieki, wzbogacone o preparaty grzybobójcze.

Renowacja ścian

Gdy zabrudzona ściana jest całkowicie sucha, możemy zastosować specjalne farby na plamy i zacieki lub sięgnąć po sposoby, jakimi malarze radzą sobie z zabrudzeniami.

Emulsje na plamy

Poplamione ściany i nawierzchnie ze śladami zacieków można pokryć specjalnymi gruntami (wspomnianymi już farbami na zacieki i plamy), a następnie emulsją akrylową lub lateksową. Zastosowanie gruntu jest kluczowe, gdyż samo zamalowanie plamy nie rozwiąże problemu - będzie ona przebijać przez warstwę nowej emulsji.

Farby na plamy i zacieki odcinają i neutralizują zabrudzenia, dzięki czemu nie przebijają one przez świeżą farbę. Malowanie tego typu powierzchni powinno zostać podzielone na trzy etapy, gdzie każda z położnych nawierzchni powinna dokładnie wyschnąć. Zaczynamy od gruntu, następnie farba gruntująca, a dopiero na koniec dwie powłoki farby właściwej.

Sposoby malarzy

Małe plamy zwykle wystarczy zmyć miękką gąbką nasączoną letnią wodą z detergentem i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki temu prostemu zabiegowi można usunąć kurz, błoto oraz tłuste osady - takie jak np. sadza ze ściany wokół kominka po sezonie grzewczym. Jeśli mamy problem z usunięciem niewielkiego, powierzchniowego zabrudzenia, można je zwyczajnie zeskrobać.

Uciążliwe żółte zacieki, które łatwo przebijają przez powłoki malarskie (zwłaszcza w jasnych kolorach), można zamalować farbą olejną o barwie zbliżonej do tej, na jaką będziemy malować ścianę.

Plamy można też zatrzeć cienką warstwą szpachli akrylowej lub przetrzeć zabrudzoną powierzchnię szmatką nasączoną amoniakiem. Znanym i sprawdzonym sposobem jest zamalowywanie plam roztworem mleka wapiennego i spirytusu. Na tłuste plamy warto podziałać mydłem malarskim, gorącą wodą i benzyną ekstrakcyjną.

All Rights reserved FPHU JANEX 2011