Zaprawy gotowe na wszystko

zaprawy gotowe na wszystkoO tym, że wygodniej jest korzystać z gotowych zapraw zamiast przygotowywać je samodzielnie na placu budowy, wie niemal każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak dużo rodzajów i odmian takich zapraw znajdziemy w sklepach. Podczas budowy domu potrzebne są różne zaprawy, na przykład murarskie (do łączenia elementów ściennych), tynkarskie (do wykańczania ścian wewnętrznych i zewnętrznych) czy podkłady podłogowe i masy samorozlewne (do przygotowania równego podłoża pod posadzki).

Kiedyś zaprawy były robione z cementu, wapna i piasku bezpośrednio na placu budowy. W zależności od doświadczenia przygotowujących je pracowników, miały lepszą lub gorszą jakość i mniej więcej odpowiednią klasę. „Mniej więcej", gdyż składniki odmierzane były łopatą i wiadrem. Oprócz problemów z zachowaniem ich proporcji w poszczególnych porcjach, zdarzały się też różnice w granulacji piasku, przez co wyprawa tynkarska w różnych miejscach tej samej ściany mogła mieć inny wygląd i odmienne parametry. Dzisiaj wcale nie potrzeba doświadczenia, by zaprawę przygotować bezbłędnie. Gotowe, suche mieszanki dostarczane w workach na budowę wymagają bowiem tylko wymieszania z wodą. Wystarczy więc po prostu przeczytać opis na odwrocie worka i odmierzyć odpowiednią ilość wody by otrzymać produkt bardzo dobrej jakości.

DLACZEGO ZAPRAWA GOTOWA

Gotowe zaprawy w workach są niezastąpione nie tylko na dużych budowach, ale i przy małych remontach w domu lub mieszkaniu. Zwłaszcza, że „jednostka zakupowa" piasku to co najmniej mała wywrotka - samodzielne przygotowanie zaprawy byłoby po prostu nieopłacalne i niczym nieuzasadnione.

Wygoda to jednak nie wszystko. Dzięki temu, że zaprawa przygotowywana jest fabrycznie, nie ma problemu z recepturą, dozowaniem, mieszaniem czy pobieraniem próbek do badań. Proporcje składników i jakość materiałów zawsze są jednakowe, na zadeklarowanym przez producenta poziomie. Nie byłoby to możliwie do osiągnięcia przy samodzielnym przygotowywaniu zaprawy.

Branża chemii budowlanej stale się rozwija, dzięki czemu na rynku pojawia się coraz więcej nowych produktów. Wiele z nich jest wysoko wyspecjalizowanych - oznacza to, że zakres ich stosowania jest bardzo wąski, ale za to parametry techniczne i użytkowe - wysokie. Wymagają również zachowania ściśle określonych warunków wykonania.

W procesie inwestycyjnym bardzo ważny jest czas realizacji: im szybciej skończymy pracę, tym mniej będzie kosztowała. Elementy budowli wykonywane z użyciem cementu wymagają przed kolejnymi etapami prac sezonowania. Dzięki użyciu specjalistycznych produktów, możemy czas ten skrócić do minimum.

RODZAJE ZAPRAW GOTOWYCH

Kojarzą się przede wszystkim z zaprawami klejącymi do płytek ceramicznych - jednak to nie wszystko. Asortyment jest bardzo duży od zapraw do murowania i tynkowania ścian, poprzez podkłady podłogowe, aż do preparatów do drobnych napraw i renowacji.

ZAPRAWY MURARSKIE Dobór zaprawy murarskiej zależy od rodzaju materiału, z którego będziemy murować oraz od funkcji, jaką będzie spełniała ściana.

Rodzaj materiału ściennego. Do cegły ceramicznej wybierzemy zaprawę cementowo-wapienną, do ceramicznych pustaków poryzowanych - ciepłochronną (na przykład z dodatkiem perlitu, keramzytu lub z kuleczkami styropianu), a do bloczków z betonu komórkowego - cienkowarstwową (klejową).

Funkcja ściany. Do ścian parteru lub działowych możemy użyć słabszej zaprawy, do budowy domów wielopiętrowych - mocniejszej. Do ścian fundamentowych najlepsza będzie odporna na wilgoć zaprawa cementowa, a do ścian z klinkieru - taka z dodatkiem trasu reńskiego albo pucolanów.

ZAPRAWY DO TYN KOWANIA Wybór gotowych zapraw tynkarskich jest bardzo duży. Mamy tynki cementowe i cemento-wo-wapienne, tradycyjne (zwykłe) i cienkowarstwowe, do zatarcia na gładko i fakturowane, podkładowe i nawierzchniowe.

Tynki dobiera się zależnie od miejsca stosowania i oczekiwanego efektu. Różne ich rodzaje nakłada się warstwami o innej grubości - na przykład łączna grubość wewnętrznego tynku cementowo-wapiennego wynosi około 1,5 cm (2-3 mm na obrzutkę z rzadkiej zaprawy, 10 mm na narzut i 1-3 mm na wierzchnią warstwę, z gładzi cementowo-wapiennej lub wapiennej). Uwaga! Czasem przydatne mogą okazać się zaprawy tynkarskie szybkotwardniejące, które przeznaczone są do układania od razu grubą warstwą. Przydają się one zwłaszcza przy remontach, na przykład kiedy po wymianie okna trzeba uzupełnić ościeża i ukruszone naroża lub zakryć bruzdy pozostałe po wymianie instalacji.

PODKŁADY PODŁOGOWE Czas wysychania podkładu zależy od grubości warstwy oraz warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w pomieszczeniu. Generalnie można jednak przyjąć, że na tradycyjnym podkładzie cementowym parkiet można układać najwcześniej po miesiącu. Na szybkosprawnym zaś - nawet po kilku dniach (osiąga on wilgotność poniżej 4%). Jeszcze szybciej, bo już po 24 godzinach, można przyklejać do niego płytki ceramiczne. Jest to możliwe dzięki dodatkowi cementu glinowego, który uzyskuje bardzo szybki przyrost wytrzymałości w początkowym okresie wiązania. W tym czasie wydziela dużo ciepła, może więc być stosowany również przy ujemnej temperaturze.

Do układania podkładów potrzebne są drewniane lub metalowe listwy kierunkowe, których wysokość dobiera się do założonej grubości wylewki (nadmiar zaprawy ściąga się łatą po listwach). Jeśli planujemy ułożyć grubą warstwę podkładu na dużej powierzchni, warto rozważyć, czy bardziej opłacalne nie będzie zamówienie w wytwórni gotowej masy do wylania.
Uwaga! Jeśli posadzka będzie robiona z płytek - podkładu nie należy zacierać (ale musi być równy). Im bardziej będzie on chropowaty (ale równy), tym większa stanie się powierzchnia styku kleju z podkładem, co zwiększy jego przyczepność.

MASY SAMOROZLEWNE Gdyby tradycyjną zaprawę cementową rozcieńczyć do konsystencji płynnej, zawarte w niej kruszywo opadłoby na dół, „mleko cementowe” wypłynęło na powierzchnię, a powstała warstwa nie uzyskałaby oczekiwanych właściwości. Masy samorozlewne natomiast, dzięki nowoczesnej recepturze, są w stanie rozpłynąć się cienką (nawet jednomilimetrową) warstwą, zachowując w całym swoim przekroju jednakową strukturę i uzyskując zaprojektowane parametry.

Stosuje się je do wyrównywania podkładów pod posadzki. Dostępne są masy do wylewania warstwą o różnej grubości - od milimetra do kilku centymetrów. Niektóre z nich można wykonywać jako kilkuwarstwowe (oczywiście, w sposób określony przez producenta).

Część mas można aplikować maszynowo, przy użyciu agregatu mieszająco-pompującego; podłogi w całym domu można wtedy wylać w ciągu jednego dnia. Są też takie przeznaczone do układania ręcznie. Trzeba wtedy uważać, na ilość przygotowanej zaprawy, trzeba bowiem ją dostosować do możliwości ekipy. Jeśli przygotuje się jej więcej, niż ekipa jest w stanie zużyć w ciągu godziny zacznie ona tężeć jeszcze przed wylaniem, co pogorszy jej parametry. Z kolei jeśli nową porcję doleje się za późno (gdy już wylany fragment zacznie wiązać), w miejscu połączeń mogą pojawić się nierówności. Uwaga! Podobne właściwości jak masy samorozlewne mają samorozlewne zaprawy posadzkowe. Są one jednak bardziej „wyspecjalizowane", gdyż dodatkowo mają wysoką wytrzymałość na ściskanie.

ZAPRAWY USZCZELNIAJĄCE Nowoczesne zaprawy uszczelniające wykonuje się jako bezspoinowe membrany (nakłada się je przez szpachlowanie lub metodą natryskową). W domach jednorodzinnych stosowane są do izolacji tarasów, mokrych miejsc w łazienkach i do uszczelniania przeciekających piwnic.

Zaprawy te chronią nie tylko przed wnikaniem wody ale również przed negatywnym wpływem zewnętrznych czynników chemicznych. Ich wyjątkową właściwością jest również to, że są paroprzepuszczalne - czyli pozwalają odparować wilgoci znajdującej się pod nimi. Zapobiega to „odparzaniu się” powłoki (dobrze znają to zjawisko właściciele domów przykrytych papą); pomiędzy warstwami pokrycia papowego tworzą się pęcherze powietrza, które z czasem wypełniają się wodą, powodując powstawanie kolejnych).

ZAPRAWY MONTAŻOWE I NAPRAWCZE Zaprawy montażowe przydadzą się w czasie remontu, kiedy trzeba szybko uzyskać ich pełną wytrzymałość (na przykład, gdy przy okazji wymiany drzwi trzeba oprzeć na ścianie nowe nadproże). Są również przydatne, gdy chcemy zakotwić w murze różne elementy (na przykład wsporniki, puszki elektryczne, prowadnice do ściągania zaprawy, słupki balustrad). Ich czas wiązania może wynosić zaledwie kilka minut. W związku z tym wskazane jest przygotowywanie niewielkich porcji tej zaprawy i natychmiastowe jej zużywanie.

Jeśli natomiast zdarzy się, że na plac budowy trafią elementy betonowe z niewielkimi uszkodzeniami krawędzi i naroży, powstałymi na przykład podczas transportu, możemy użyć zapraw naprawczych, przeznaczonych do reprofilacji i napraw ubytków. Przydadzą się one również podczas remontu, gdy trzeba na przykład uzupełnić wykruszone betonowe stopnie albo płytę balkonową. Zaprawy takie mają wysoką przyczepność i dużą wytrzymałość mechaniczną. Jeśli chcemy użyć ich do naprawy betonowej podłogi garażu, powinniśmy wybrać takie, które są również odporne na ścieranie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

All Rights reserved FPHU JANEX 2011