Farby do wnętrz

farby-do-wnetrzDostępne na rynku farby są coraz nowocześniejsze, a niektóre z nich, np. zawierające teflon czy nanocząsteczki, są wyjątkowo innowacyjne. Nie dajmy się jednak zwieść opisom na opakowaniach, sugerującym, że produkty te są doskonałe, bo prawdziwy obraz uzyskamy jedynie po dokładnym porównaniu ich własności. Producenci farb oferują kilkanaście lub kilkadziesiąt kolorów gotowych i nawet kilka tysięcy odcieni na zamówienie - z szerokiej palety NCS lub RAL. Przygotowanie koloru w markecie budowlanym zajmuje do pół godziny. Pamiętajmy, że ostre barwy, choć nadają oryginalności, należy stosować z umiarem, ograniczając się do zastosowania ich np. w obrębie jednej ściany.

Pierwsze malowanie - sufit i ściany

malowanie sufituSufit zaczynamy malować od ściany, w której znajduje się największy otwór okienny. Grunt lub farbę podkładową nakłada się równolegle do kierunku padania światła z największego okna. Pierwszą warstwę farby nawierzchniowej nanosi się w poprzek już wykonanego wymalowania wstępnego, a drugą warstwę - równolegle do kierunku padania światła.

Malowanie krok po kroku

malowanie krok po krokuZmieniające się mody i trendy kolorystyczne skłaniają nas często do decyzji o przemalowaniu wnętrz. Jednak nawet niezależnie od nich każdą ścianę trzeba wcześniej czy później odnowić. Czy zawsze malowanie lepiej powierzać fachowcom, czy warto zaopatrzyć się w narzędzia malarskie i spróbować swoich sił?

Zaprawy gotowe na wszystko

zaprawy gotowe na wszystkoO tym, że wygodniej jest korzystać z gotowych zapraw zamiast przygotowywać je samodzielnie na placu budowy, wie niemal każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak dużo rodzajów i odmian takich zapraw znajdziemy w sklepach. Podczas budowy domu potrzebne są różne zaprawy, na przykład murarskie (do łączenia elementów ściennych), tynkarskie (do wykańczania ścian wewnętrznych i zewnętrznych) czy podkłady podłogowe i masy samorozlewne (do przygotowania równego podłoża pod posadzki).

Przed odnawianiem elewacji

przed odnowieniem elewacji Tylko skrupulatne i fachowe, oparte na wiedzy i doświadczeniu rozpoznanie typu podłoża przeznaczonego do odnawiania, pozwala na skuteczne przeprowadzenie prac malarskich. Bardzo ważne jest także jego dokładne oczyszczenie oraz zagruntowanie odpowiednio dobranym preparatem. Obojętnie czy malujemy nowe ściany, czy też odnawiamy stare, musimy dokładnie wiedzieć, jaki jest rodzaj podłoża oraz jaka farba będzie do niego pasować. Jeśli to zaniedbamy, musimy wiedzieć, że sami niejako w ten sposób „zaprogramowaliśmy” powstanie szkód i wad nowych powłok.

Pierwsze malowanie - pędzel czy wałek?

pierwsze malowanie - pedzel czy walek Rozmiar pędzla dobieramy do wielkości malowanego podłoża. Dobre są pędzle szerokie o niezbyt długim włosiu. Do farb dyspersyjnych (tak zwanych emulsyjnych lub lateksowych), a takie są farby do ścian i sufitów, stosuje się pędzle z włosia mieszanego bądź sztucznego. Pędzle z włosiem mieszanym są odporne na wgniecenia, tworzą ładne, równe powłoki. Pędzle z włosiem syntetycznym są bardzo elastyczne - odkształcają się w trakcie malowania, ale za to są trwałe, bo tworzywo sztuczne jest odporne na ścieranie.

All Rights reserved FPHU JANEX 2011